Sepetim ( 0 )
250TL Üzeri BEDAVA Kargo - Aynı gün teslimat imkanı sunan tek platform! 250TL Üzeri BEDAVA Kargo
Flavus.com - Güzelliğe Dair Bir Evren
Flavus.com - Güzelliğe Dair Bir Evren

Akne Nedir?

Bu yazıda neler var?

Akneler herkesin bildiği, çok sık rastlanan ve tekrarlayan bir cilt problemidir. Ergenlik dönemimizde vücudumun hormonal dengesinin değişmesiyle karşılaştığımız bu cilt sorunu ömür boyu tekrarlayabilir. Özellikle ergenlik döneminde, hamilelikte, stresli dönemlerimizde ve adet döngülerimizde daha sık karşılaşırız. Akne tedavisi için birçok müdahaleye başvururuz fakat genellikle geçici olur. Yüzümüzde, omuzlarımızda, sırtımızda ve vücudumuzun farklı bölgelerinde oluşabilir. Tipik bir sivilce, kırmızı renkte ucu sarı iltihaplı veya iltihapsız küçük kabarcıklar, açık komedon denen siyah noktalar ve kapalı komedon denen beyaz küçük kabartılar ve bazen daha iri kist benzeri yapılar şeklindedir. Cildimizde bulunan minik sivilceler; yanlış müdahale, yanlış beslenme ve yanlış bakım ürünleri kullanmakla beraber çoğalır ve iltihaplı akneye dönüşebilir. Asıl problem ise bir şekilde iyileştirdiğimiz bu aknelerin izlerinin kalmasıdır.

   Akneler cilt yüzeyinde meydana gelen iltihaplı oluşumlardır. Fazla yağ üretimi sebebiyle, cilt ölü deriyi atamaz. Kıl kökleri ve gözeneklerde biriken ölü deriler ve fazla yağ, bakterilerle buluştuğunda gözeneklerin tıkanmasına ve iltihaplı sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu sivilcelerin kimisi küçük, kimisi ise ağrılı ve büyük olabilir. Bazı ilaçların kullanımı, yaşanan sağlık problemleri, yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı, şekerli gıda tüketimi, sigara kullanımı, kirlilik, androjenlerin aşırı aktivitesi ve UV ışınları da akneye sebep olur. Bu sebeple akne problemini yağlı ciltler olduğu gibi kuru ciltler de yaşayabilir.

Ne iyi gelir?

   Öncelikle aknelerimizi sıkmak veya patlatmak kesinlikle yapmamamız gereken iki şeydir. Sivilce patlatma sonucunda bakteriler yayılır ve vücudun farklı bölgelerinde çoğalmasına sebep olur. Bunun yerine sivilceleri iyileştirmeye önem göstermeliyiz. Cildimizi düzenli ve doğru temizlemeli ve rutin olarak nemlendirmeliyiz. Günde iki defa sabah ve akşam olacak şekilde cildimize doğru ürünlerle bakım uygulamalıyız. Fakat kullandığımız ürünlerin cildi kurutmamasına ve nem dengesini bozmamasına dikkat etmeliyiz. Akne oluşumunu engellemek için cildin yağ dengesini de korumamız önemlidir. Cildin onarma bariyerini harekete geçirmek aknelere iyi gelir. Eğer cildinizde yoğun bir akne oluşumu varsa dermatoloğunuza başvurarak, sivilce tedavisi görmeniz sağlığınız açısından en doğru çözümdür.

Bu yazıda neler var?

YAZIDA BAHSEDİLEN ÜRÜNLER

DİĞER BLOGLARIMIZI İNCELE

Bir hata oluştu!

Ürünü başarıyla favorilerinize eklediniz!

Bu web sitesi, en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edinin